Efsaneler efsanesi, yılların eskitemediği şampiyon Tristana hakkında biraz konuşalım. Çok uzun süre meta şampiyonları arasında yer almış neredeyse tüm pozisyonlarda oynanmış bir şampiyondan bahsediyoruz. Tristana build paylaşımına ayrı bir önem verdik. Bizim her içeriğimiz ayrı öneme sahip aslında. Tristana’nın farkı ise benim yani bu Tristana rün dizilimi ve eşya seti içeriğini sizlere hazırlayan kişinin ilk main şampiyonu olması. Bu şampiyon çok büyük değişimler geçirdi. Bir zamanlar en güçlü AD carry şampiyon denildiğinde ilk akla gelen Trist olurdu. Zaman için yeri geldi nerflendi, yeri geldi bufflandı. Size güzel haberlerimden biri de 10.8 yamasıyla beraber Tristana’nın güçlendirilmiş oluşu. Yanlış anlaşılmaya yer vermeden belirtmek isterim ki Tristana halen çok güçlüydü. Bu buff umarım oyunun dengelerini bozmaz ve tekrar bir nerf getirilmesine gerek kalmaz. Yavaş başlayan bir oyunun ardından Trist’i nasıl bir taramalı silaha dönüştüreceğimizi gelin göstereyim.

Tristana Build (Tek Atan Eşya Dizilimi)

tristana build eşya dizilimi yeni sezon
Şu anki güncel sezona ve yamalara uyumlu olan bu eşya dizilimini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tristana oynayan sihirdarlar genelde cana yakın olurlar. Ben de onlardan biri olduğumu umarak sizlerle bu makalede sohbet eder gibi konuşmaya karar verdim. Bu buildimizi sizlere detaylarıyla açıklayayım. Öncelikle bu sadece bana özgü bir build değil. Neredeyse tüm sunucularda, tüm elolarda Tristana build olarak en popüleri bu diyebiliriz. Sebebi ise açık; hasar ve saldırı hızı açısından mükemmel oluşu. Kritik vuruşların oyunu çevirecek nitelikte olması. Tristana öyle bir şampiyondur ki başta kötü giderseniz toparlamak için kırk fırın ekmek yemeniz gerekebilir. İyi giderseniz de oradan oraya atlar, olmadık yerlerden çıkar, beklenmedik hasarlarınızla rakibinizin canına okursunuz. Rakibe göre item değişimleri yapılması gerekebilir. Kulağa biraz noobca gelecek fakat ben Tristana eşya diziliminde genellikle çok büyük değişiklikler yapmıyorum. Rakip tank çok kuvvetliyse Statik Kılıç yerine Dominik Efendi’nin Hürmetleri alabilirsiniz. AP rakipler çoğunluktaysa Koruyucu Melek yerine Cıva Yatağan iyi bir tercih. İlk olarak Fırtına Biçen dizmeniz önemli, Ebedi Kılıç ile yerini değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Statik Kılıç ile Bombardıman Topu’nun sıralaması size kalmış. İlk statik çıkarsanız hasar vermeniz kolaylaşır, bombardıman alırsanız erken safhada daha uzun bir menzile sahip olursunuz. Ayrıca Tristana için ilk olarak E yeteneğinizi fullemeyi unutmayın. Ultinizi sadece kill almak için değil kaçmak için de kullanın. Başlangıç seviyesindekiler için kısaca tavsiyelerim bunlardır.

Tristana Rün Dizilimi (Güncel)

tristana rün dizilimi yeni sezon

Buildimiz ve oynanışımız hakkında biraz konuştuktan sonra gelelim Tristana rün dizilimi aşamasına. Şunu bilmelisiniz ki Trist oynarken oyun başında çok kırılgan olacaksınız. Eğer stun yer ve rakip ADC’den ard arda hasar alırsanız iyi bir desteğiniz yoksa muhtemelen ölürsünüz. Rakip sizi dürttüğünde de gözle görülür olarak can yüzdeniz düşecek. Bu nedenler rün setimizdeki Peksimet Teslimatı önemlidir. Lanede kalacağınız süreyi uzatmanıza olanak sağlar ve böylece geri kalmazsınız. Bir diğer mesele ise Sihirli Pabuçlar. Bu rün sayesinde bir ALT koridor oyuncusu için en kritik özelliklerden olan hareket hızına daha erken sahip olacaksınız. Tristana W skill kullanarak zaten uzak mesafeye zıplayabilmekte. Buna hareket hızı da eklendiğinde rakibin sizden kaçması çok zor. Kill aldığınızda ya da asist yaptığınızda bir süre için W yeteneğinizin süresinin sıfırlandığını hatırlatmakta fayda var. Oyun başında Tristana’dan daha uzun bir menzile sahip olan Caitlyn Build yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Tristi daha iyi tanımak istiyorsanız şampiyon tanıtımı videosu için tıklayın. İyi oyunlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here