Çarşamba, Aralık 08, 2021
Ana Sayfa Teknoloji ve İnternet LoL Ping Düşürme Yöntemleri 2020
WP
lol ping düşürme yöntemleri
Yaşayanlar bilir! Lol ping düşürme yöntemleri ile bu illetten beraber kurtulalım.

Online oyun oynayıp da yüksek ping problemi yaşayanlar bunun ne kadar çileden çıkartıcı bir sorun olduğunu bilirler. Muhtemelen bu problemi League of Legends oyununda yaşadınız ve lol ping düşürme sayfamıza geldiniz. Öncelikle sakin olun ve makalemizi baştan sona okuyun. Sizlerle paylaştığımız her yöntemi deneyin. Bu yöntemler internet bağlantınızı optimum seviyede kullanmanıza yardımcı olacak. Bu sayede lol ping sorunu yaşamaktan kurtulacaksınız. Şunu da belirtmekte fayda var ki bazı ping sorunları sizin bilgisayarınızın ayarlarıyla ya da internete bağlanma şeklinizle (Wi-Fi, ethernet vs.) alakalı olmayabilir. Sorun tamamiyle internet servis sağlayıcınızla ya da sahip olduğunuz internet hizmet paketinin özelliklerinin sınırlı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüksek ping sorununun tek çözümü internet servis sağlayıcınızı değiştirmek ya da internet paketinizin özelliklerini yükseltmektir. Sorunun bu olup olmadığından emin olmak için de aşağıdaki yöntemlerin hepsini denemenizi tavsiye ediyoruz. Hepsi olumsuz sonuç verirse muhtemelen problem dediğimiz üzere servis sağlayıcınızla ilgilidir.

Ping Nedir?

Pingi kısaca tanımlayacak olursak sizin bilgisayarınızda bulunmakta olan datanın bağlanmaya çalıştığınız sunucuya ulaşma ve size geri dönme süresidir. Milisaniye cinsinden ifade edilir. Bu süre uzadıkça oyunlarınızda aksamalar meydana gelir ve yüksek ping sorunu ortaya çıkar.

Ping Nasıl Öğrenilir?

Bazıları oyunda yüksek ping sorunu yaşadıklarını bilirler fakat ping değerlerini görmeyi bilmiyor olabilirler. LoL ping öğrenme için iki yol mevcuttur.

 1. LoL ping testi sitesine girin ve saniyeler içinde tek tıkla lol ping öğrenme işleminizi tamamlayın bu en kolay ve tavsiye edilen yöntemdir.
 2. LoL ping değerinizi görebilmek için herhangi bir oyun oynamanız gerekmektedir bu zahmetli bir süreçtir. Ayrıca ping değeriniz yüksekse girdiğiniz oyunu da muhtemelen kaybedersiniz. LoL oyun içi ping öğrenme işlemini oyunun yükleme ekranında sol üst köşeden görebilir ya da oyun içinde iken CTRL+F tuşlarına basarak sağ üst köşede görebilirsiniz.

Bilgisayarın Donanımı ve Hızı Ping Süresini Etkiler mi?

ram ile ping alakalı mıHayır. Bilgisayarınız ne kadar güçlü ve kaliteli donanıma sahip olursa olsun bağlantı problemleriniz mevcutsa ya da arka planda çalışan herhangi bir uygulama ping sürenizin uzamasına sebep oluyorsa ping değeriniz yüksek olacaktır. Tam tersine iyi bir bağlantınız varsa donanımsal yönden çok düşük bir PC ile bile düşük ping değerlerine ulaşabilir ve ping sorunu yaşamazsınız.

Programsız LoL Ping Düşürme Yöntemleri

1) Tüm Oyun Güncellemelerini Yapın

lol ping düşürme güncellemesiOnline oyunlar belirli aralıklarda büyük ya da küçük çaplı yamalar (patchler) ve güncellemeler yayınlayabilirler. Bunlar genellikle zaten oyun başlangıcında otomatik olarak yüklenir. Yüklenmediği takdirde güncelleme yapana kadar oyuna giremezsiniz. Fakat bazı teknik aksaklıklar sonucu oyun güncellenmeden başlayabilir yahut yaptığınız güncelleme eksik ya da hatalı yapılmış olabilir. Bu tip güncellemeler bağlantı ile ilgili yeni ayarlar ve düzenlemeler içerebildiğinden eksik veya hatalı yüklenirse yüksek ping problemi ile karşılaşabilirsiniz. Eğer LoL’de böyle bir sorun yaşıyorsanız ve güncelleme yaptığınızdan eminseniz lol ping düşürme işlemi için şu adımları izleyin;

 • Riot sayfasından Hextech Onarım Aracı programını indirin.
 • Bu program otomatik olarak oyun dosyalarınızda hata olup olmadığını tespit eder ve çözmeye çalışır. Hiçbir şekilde çözemediğinde oyunu kurulumunu sıfırdan yapar.
 • Hextech onarım aracını kullanmanıza rağmen hiçbir şekilde ping değeriniz düşmediyse ve sadece LoL için yüksek ping sorunu yaşıyorsanız (başka oyunlarda böyle bir sorununuz yoksa) lol ping düşürme konusunda yardım almak için Riot destek ekibi ile iletişime geçip sorununuzu izah ediniz.

2) Modeminizi ve Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın / Sıfırlayın

modeme reset atarak ping düşer mi

Bazen bilgisayarınız ve servis sağlayıcınız sorunsuz çalışırken modeminizden kaynaklı hatalar yüksek ping sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Çok uzun zamandır çalışan bir modem ya da kullanıyorsanız yönlendirici cihazınız bir yerden sonra bağlantı sorunları çıkmasına neden olabilmektedir. Her cihaz gibi bu cihazlar da bazen kapatılmalı ve bir süre dinlendirilmelidir. 

 • Modeminizi ve eğer kullanıyorsanız yönlendirici cihazınızı kapatın güç kaynağını kesin.
 • En azından 1 dakika kadar cihazları kapalı bir şekilde bekletin.
 • Sonrasında tekrar cihazlarınızı güç kaynağına bağlayın ve tüm kablolarını takın (eğer çıkardıysanız, çıkarmanız şart değildir). 
 • Tüm modem ışıklarının doğru yandığından emin olun ve lol ping testi aracımızı kullanarak ping değerinizi ölçün.
 • Ping değeriniz hala yüksekse modeminizi sıfırlayıp tekrar kurulum yapmayı da deneyebilirsiniz. Tüm bunlar çözüm değilse başka lol ping düşürme yöntemleri deneyin.

3) İnternet Bağlantınızı Kullanan Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

lol ping düşürme güncellemesiLoL pingim düşmüyor, ping bir anda yükseldi ya da daha önce ping sorunum yoktu şimdi var diyen kullanıcılarının neredeyse tamamının fazla ping sorununun sebebi budur. Şanslısınız ki bu en kolay ve en etkili ping azaltma taktiğidir. Son zamanlarda yüklemiş olduğunuz bir uygulama sistem arka planınızda çalışıp internet bağlantınızı sömürüyor olabilir. Hatta yeni bir program kurmamış olsanız dahi önceden kurulu olan bir yazılım update almış ve artık daha fazla internet kullanıyor olabilir. Peki hangi program ne kadar internet kullanıyor ve bu programları nasıl kapatırsınız? 

Arka Planda İnternet Kullanan Uygulamalar Nasıl Kapatılır? (Resimli Anlatım)

Adım adım gizlice internet kullanan programlar nasıl kapatılır birlikte uygulayalım ve lol ping düşürme konusunda biraz daha yol alalım.

  1. Bilgisayarınızın başlat ya da arama sekmesine “Çalıştır” yazarak çalıştır uygulamasını başlatın ve Aç yazan yere “resmon” yazıp çalıştırın.arka planda internet kullanan uygulamalar nasıl kapatılır 1
  2. Karşınıza bilgisayarınızda çalışmakta olan programların kaynak tüketimlerini görebileceğiniz Kaynak İzleyicisi açılacak. Buradaki sekmelerden “Ağ” sekmesine tıklayın. Açılan sekmede en son sütunda Toplam (B/sn) değeri olarak aşırı ya da gereksiz internet tüketimi olan programları belirleyin.arka planda internet kullanan uygulamalar nasıl kapatılır 2
  3. Seçtiğiniz programlara sağ tıklayın ve işlemi sonlandır seçeneğine tıklayın. arka planda internet kullanan uygulamalar nasıl kapatılır 3
  4. Karşınıza çıkan uyarı ekranında da tekrar işlemi sonlandır seçeneğine tıklayarak lol ping azatma işlemini başarıyla tamamlayın.arka planda internet kullanan uygulamalar nasıl kapatılır 4

UYARI ! Bu lol ping düşürme yöntemini uygularken hangi programların işlemini sonlandırdığınıza dikkat ediniz. Sistem uygulamalarının ya da kullanmaya ihtiyaç duyduğunuz programların işlemini sonlandırmayınız.

4) VPN ya da Proxy Kullanıyorsanız Kapatın

ping azaltma vpnVPN uygulamaları bazen hayat kurtarıcı nitelikle olsalar da genellikle internet bağlantınızı yavaşlatarak tam performans almanızı engellerler. Proxyler için de bu durum geçerlidir. Sebebi ise bu uygulamaları ya da ağ ayarlarını kullandığınız zaman bağlanmak istediğiniz sunucuya direk bağlanmazsınız. Önce VPN / Proxy uygulamanızın belirlediği sunucuya bağlanır sonrasında bağlanmak istediğiniz sunucuya erişim sağlarsınız. Bu da doğal olarak ping ms değerinizi yükseltecektir. Tüm VPN ve Proxy geçitlerini deaktive edip lol ping testi aracımız ile ping değerinizin düşüp düşmediğini tekrar kontrol edin.

Windows 10 VPN ve Proxy Bağlantısı Nasıl Kesilir?

 1. Windows ayarlarını açın. (Klavyenizdeki Windows logosuna tıklayınca açılan sekmede ayar simgesi çıkmaktadır. O simgeye tıklayarak Windows ayarlarına erişebilirsiniz.)
 2. “Ağ ve İnternet” simgesine tıklayın.
 3. Sol taraftan önce “VPN” yazısına tıklayınız. Açılan ekranda “Tarifeli ağlar üzerinde VPN’e izin ver” ve “Dolaşımdayken VPN’e izin ver” seçeneklerini kapalı hale getiriniz.
 4. Sonra tekrar sol taraftan “Ara Sunucu” yazısına tıklayınız. Açılan ekranda “Ayarları otomatik olarak algıla” ve “Kurulum komut dosyasını kullan” seçeneğini kapatınız.

5) DNS Adresinizi Değiştirerek LoL Ping Düşürme

dns ile lol ping düşürmeGünümüzde çoğu kişi DNS adreslerini değiştirmeyi tercih etmese de halen daha iyi ve güvenli bağlantı sağlayabilme olasılığına karşın insanlar DNS değişikliği yapmaktadırlar. Genellikle Google halka açık DNS servisi kullanılır ve oldukça verimlidir. Lol ping düşürme yöntemi olarak çok efektif olmayabilir fakat faydasını gören kullanıcılar da olmuştur. DNS adresinizi nasıl değiştereceğini bilmiyorsanı şu sayfadan Windows 10 için DNS değiştirme adımlarına ulaşabilirsiniz.

 • Google DNS Adresleri : 8.8.8.8 ve 8.8.4.4

6) Wi-Fi Yerine Ethernet Kablosu Kullanın

wifi ping yapar mıLol ping problemine yol açan sorunlar arasında ilk üçe WiFi bağlantısı kullanmak mutlaka girer. WiFi kullanarak birçok insan harika oyun deneyimi yaşamaktadır. Lakin o kişilerin modemlerinin ve bilgisayarlarının sinyal alıcı/verici parçaları çok kuvvetlidir. Eğer modeminiz sinyali düzgün iletmiyorsa ya da bilgisayarınızın WiFi alıcısı yeterince iyi değilse ne yaparsanız yapın kablosuz bağlantı ile lol ping azaltma ihtimaliniz sıfıra yakındır. Bir ethernet kablosu edinin ve bilgisayarınızı kablolu bağlantı ile internete bağlayın. Ping sorunu yaşamıyorsanız dahi kablosuzdan ethernet bağlantısına geçince ping (ms) değeriniz her zaman eskisine göre daha düşük olur. Modem konumunuz bilgisayarı kullanmak istediğiniz konuma çok uzaksa üzülmenize gerek yok. Artık mağazalar istediğiniz uzunlukta ethernet kablosunu sizin için yapıyor.

7) IP Adresinizi Yenileyerek Pinginizi Azaltın

lol ping düşürme cmd yöntemiIP adresinizi güncellemek lol ping düşürme yöntemleri arasında klişelerden bir tanesi. Genellikle pinginizin düşmesine katkı sağlar fakat büyük çaplı bir ping azaltma taktiği değildir. 

IP Adresi Nasıl Yenilenir / Güncellenir?

 1. Bilgisayarınızın arama sekmesinden “Çalıştır” uygulamasını aratın ve başlatın.
 2. Çalıştır uygulamasına “cmd” yazın ve çalıştırın.
 3. Muhtemelen daha önceden aşina olduğunuz komut istemi sayfasıyla karşı karşıyasınız. Komut olarak “ip /config” yazıp enter tuşuna basınız. (Tırnak işareti yok ve ip ile / arasında boşluk var)
 4. Sonrasına “ipconfig /renew” komutunu yazıp enter’a basınız.
 5. Son olarak “ipconfig /flushdns” komutunu giriniz. Komutları sırasıyla uygulamayı unutmayınız.

8) Bilgisayarınızın Sürücülerini (Driver’larını) Güncelleyin

driver güncelleyerek pingsiz oyunBazen tarihi geçmiş driverlar cihazınızın tam performans sağlamasının önüne geçebilir. Bilgisayar donanımlarınızın sürücü dosyalarını uzun süredir güncellemediyseniz sadece lol ping düşürme için değil yapacağınız her iş için bilgisayar performansını artırmak adına güncelleme yapmanızda fayda var. Genellikle driver dosyalarınız bilgisayar üreticinizin resmi sitesinde bulunur. Resmi siteye girip tek tek sürücü dosyalarını indirip kurmak oldukça yorucu bir yöntemdir. Biz bunun yerine sizlere otomatik driver güncelleme programı kullanmanızı öneriyoruz. Piyasada bu işi yerine getiren birçok program mevcut size uygun olanı seçin ve birini kullanarak tek tıkla olmayan sürücülerinizi kurun mevcut driver dosyalarınızı da güncelleyin. Bu programlar güncellemeleri takip edip otomatik yapma özelliğine de sahip. İşte bir kaç driver bulucu ve güncelleyici program örneği;

 • DriverEasy
 • DriverPack Solution (Bizim favorimiz)
 • Driver Booster

LoL Ping Düşürme Programı

1) LoL Ping Düşürme Programı Kullanın

lol ping düşürme programıProfesyonel olarak internet bağlantınızı optimum hızda ve verimde kullanmanızı sağlayan programlar mevcut. Bu programlar bilgisayarınızda tüm gerekli regülasyonları gerçek zamanlı olarak yaparak her zaman alabileceğiniz en düşük ping değerini ve maksimum internet hızını sizlere sunuyorlar. Çoğu ücretli olan bu programları “ping düşürme programı” şeklinde aratarak bulabilirsiniz. Programlara ya belli bir ücret ödemeli ya da deneme sürümlerini kullanmalısınız. Yasal olmayan yollardan bazı uygulamalar indirilebiliyor olsa da çoğu kötü amaçlı yazılım (virüs) içerdiği için hem internet bağlantınıza hem de bilgisayarınıza daha çok zarar verecektir. Bu nedene kesinlikle lisanlı program kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Pingim Düşmüyor Her Yolu Denedim

pingim düşmüyor sonradan çıktıYukarıda sizler için neredeyse uygulayabileceğiniz bütün ping düşürme yöntemlerinden bahsettik. Tüm bunları uygulamanıza rağmen pinginiz de olumlu bir değişiklik yoksa ya da bu değişiklik oyun oynamanız için yeterli değilse maalesef elinizi cebinize atmanız gerekiyor. İnternet servis sağlayıcınıza ulaşıp daha iyi bir internet paketi almalısınız ya da servis sağlayıcınızı değiştirmelisiniz. Hali hazırda zaten oyun oynamak için yeterli bir pakete sahipseniz lol ping düşürme taktiklerindeki adımları sırasıyla ve doğru uyguladığınızdan emin olun. Eminseniz internet hizmeti aldığınız firmanın müşteri hizmetlerine ulaşarak iyi bir pakete sahip olmanıza rağmen ping sorunu yaşadığınızı dile getirin. Maalesef başka bir çözüm yolu bulunmuyor. Pingsiz oyun oynamak her oyuncunun hakkı, hepinize pingsiz ve bol keyifli maçlar dileriz, sihirdar vadisinde görüşmek üzere!

LoL Kasma Sorunu Çözümü (Lag Problemi)

0
LoL Kasma Sorunu Çözümü (Lag Problemi)

Valorant Masters Berlin Grup Aşamaları 4. Gün!

0
Bomba gelişme için haberimizi okuyun. VALORANT Masters Berlin Grup Aşamaları 4. gününde devam ediyor. Günün en önemli olayı Acend ve Vision Strikers arasındaki rekabet!

YORUMLAR

Yorum Yap