Çarşamba, Aralık 08, 2021
Ana Sayfa Teknoloji ve İnternet LoL Fps Yükseltme (Düşük FPS Çözümü)
WP

FPS çevrimiçi ya da çevrimdışı oynanan her oyun için önemli bir kavramdır. League of Legends oyuncuları kasma sorunu yaşıyorlarsa bunun en muhtemel sebebi düşük fps değeridir. Buna çözüm olarak lol fps yükseltme metodları mevcuttur. LoL gibi her milisaniyenin ayrı öneme sahip olduğu, doğru zamanda doğru hamlelerin yapılması gereken oyunlarda yüksek fps büyük bir nimettir. Düşük fps değerine sahip olmanız ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun bir yerden sonra oyun başarınızı kısıtlar. Ayrıca karıştırılmaması gereken bir durumda lol kasma sorunu yüksek ping (ms) değerinizden mi yoksa düşük fps oranınızdan mı kaynaklanıyor bunu bilmelisiniz. Eğer sorun pingin fazla olmasıysa LoL ping düşürme yöntemleri makalemize gidiniz. Ping bağlantı kaynaklı, fps ise donanım kaynaklı bir sorundur. Ne kadar iyi bir internet bağlantısına sahip olursanız olun donanımsal eksiklikler söz konusuysa FPS değeriniz düşük olduğu için oyunda lag benzeri sorunlar meydana gelecektir.

FPS Nedir?

FPS, “Frame per Second” cümlesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ise “Saniye başına çerçeve” anlamına gelir. Buradaki çerçeve kelimesi kare anlamında kullanılmıştır. Bilgisayarınızın işlemcisi, ekran kartı, geçici belleği (ram) belli kapasitelere sahiptir. Bu kapasitelerini birleştirip size sunabildikleri saniyedeki görüntü hızının frekansına FPS denir. Daha basit şekilde açıklayacak olursak; 1 saniyelik bir görüntü 24 kareden oluşur. Eğer sizin donanımınız saniyede 24 farklı görüntüyü ekrana getirecek kapasitede değilse gecikme yaşarsınız görüntüyü olduğu saniyede göremezsiniz. Ayrıca 24 fps lol için yeterli bir değer değildir. Daha iyi bir deneyim için daha yüksek fps sahibi olmalısınız.

LoL FPS Yükseltme Yöntemleri

LoL düşük fps sorunu çözümsüz değildir. Bazı donanımsal hatalar sonucu meydana geldiyse ufak ayarlamalar ile çözüm elde edilir. Bazense elinizi cebinize atım yeni ekipmanlar almak zorunda da kalabilirsiniz. Peki fps nasıl düşürülür?

1)Grafik Kalitesini Düşürerek FPS Yükseltme

lol grafik ayarları
Galiba biraz abarttık…

Günümüzde oyun grafikleri animasyonel olarak o kadar gelişti ki bazen gerçek olup olmadıklarını bile anlayamıyoruz. Her gerçekliğin olduğu gibi bu gerçekliğin de bir bedeli var. Ne kadar kaliteli ve gerçekçi oyun grafikleri kullanıyorsanız bilgisayarınızın donanımı bu görüntüyü size aktarabilmek için o kadar zorlanacaktır. Bazı güçlü donanıma sahip bilgisayara tık demeden en yüksek grafik ayarlarında yüksek fps değeri sunabilse de orta halli bir bilgisayara en iyi grafiklerle oynamanıza izin vermeyebilir. Bunun farkında olan oyun yazılımcıları ayarlar sekmesine oyun içi görüntü seçenekleri eklerler. Riot da bunu yaparak League of Legends oyuncularının sorunlarını çözmesine yardımcı olmuştur. Eğer lol kasma sorunu, lol düşük fps problemi yaşıyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken görüntü/grafik ayarlarınızdır. Bu değerleri düşürmek (örneğin yüksek kaliteli grafikler ile değil de orta kaliteli grafikler ile oynamak) oyundan bir şey kaçırmanıza sebep olmaz. Yine her hamleyi atağı görürsünüz fakat estetik seviyesi düşer. Ahri oynadığınızı düşünelim, Ahri’nin topu en yüksek görüntü ve çözünürlük ayarlarını kullandığınızda bir çok animasyonla ve net görüntü efektleriyle rakibe gidip gelecektir. Düşük ayarlarda ise yine hangi saniye nerede olduğunu görürsünüz fakat kalite düştükçe eski 8 bit’lik görüntülere benzer bir görüntü deneyimiyle oyun oynarsınız.

LoL FPS Yükseltme İçin Görüntü Ayarları Nasıl Yapılır?

  1. League of Legends’a giriş yapın ve bir oyun başlatın.
  2. Oyun içindeyken ESC tuşuna basarak ayarlar menüsünü açın.
  3. Açılan menüden aşağıda görmüş olduğunuz “Görüntü” sekmesine tıklayın.
  4. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkmalıdır.
lol-grafik-görüntü-ayarları-düşük-fps

 Yukarıdaki ayarlar LoL için en yüksek grafik ayarlarıdır bundan daha fazlasını yapmanız mümkün değildir. LoL FPS yükseltme işlemi için şu an sizin mevcut ayarlarınızdan hep bir tık aşağısına inerek performans değerlendirmesi yapın. Mesela ayarınız “Çok Yüksek” olarak yapılmışsa siz “Yüksek” şeklinde ayarlayın. Halen düşük fps sorunu devam ediyorsa bir alt seçenek olan “Orta Yüksek” seçeneğini işaretleyin. Bu denemeleriniz sonucunda size en uygun ayarı bulmanız mümkün. Eğer bilgisayarınız gerçekten donanımsal yönden zayıfsa “Karakter Ana Hatları” gibi oyunun genel gidişatında çok önem arz etmeyen fakat bilgisayarınızı zorlayan seçenekleri deaktif hale getirin.

2)Grafik Sürücülerinizin Güncel/Kurulu Olduğundan Emin Olun

lol driver güncelleme fps düzeltme

Bilgisayarınıza yakın zamanda format atmış ya da yeni satın almış olabilirsiniz. İyi bir ekran kartına sahip olduğunuz halde halen lol fps çok yüksek diyenlerdenseniz muhtemelen driver sorunundan kaynaklıdır. Öncelikle bilgisayarınıza tüm driverlarınıza kurmalısınız. FPS genelde sadece görüntü sürücülerinizi ilgilendirse de bilgisayarınızı kullandığınız süreçte her işinizin rast gitmesi için hiçbir sürücünüzün eksik olmaması gerekir. Bu driver kurulumları sayesinde bilgisayarınız sahip olduğu parçaları tanıyacak ve kendini ona göre optimize edecektir. LoL FPS artırma işlemi için görüntü ayarlarınızı kontrol ettiğiniz halde sorun devam ediyorsa ikinci çözüm yolu bu olacaktır. Driverlarınızı kurduysanız ve üstünden çok zaman geçtiyse sürücüleriniz güncelliğini yitirmiş olabilir. Hepsini güncellemelisiniz. Eğer driver kurulumunuzun yapılıp yapılmadığını dahi bilmiyorsanız eksiklerin yüklenmesi olanların da güncellenmesi için birçok otomatik driver yükleme programı mevcuttur. Bu programlar bilgisayarınızı tarar eksik driver dosyalarını bulur ve sizin yerinize kurulumları, güncellemeleri otomatik olarak yapar. Tüm sürücü güncellemelerinizi tamamladıktan sonra lol fps sorunu çözülmediyse diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz.

  • Driver bulucu ve güncelleyici programlara göz atmak için tıklayın.

3)Oyun Esnasında Çalışan Diğer Programları Kapatarak LoL FPS Artırma

Bazı uygulamalar ya da arka plan görevleri hem ekran sürücünüzü hem de diğer donanımlarınızı lüzumsuz yere meşgul ediyor olabilir. Bu da bilgisayarınızın gücünün tamamını oynamakta olduğunuz oyuna vermesine engeldir. Bu tür problemlerin önüne geçmek adına bilgisayarınızda kurulu olan programları tek tek inceleyin. Sağ alt görev çubuğundan daima çalışmakta olan programlara göz atın. Bazı antivirüs programları bilgisayarınızı korusa bile arka planda çok ağır işlemler yürüterek yavaşlamalara sebep olabilirler. Spotify gibi bazı uygulamalar auto run yöntemi ile bilgisayarınız açılır açılmaz otomatik başlayarak sisteminizi yorabilir. Bunların önüne geçmek için bilgisayarınızda genel çapta bir temizlik yapabilirsiniz. CCleaner ve benzeri programlar ile hangi uygulama sisteminizi ne kadar gereksiz yere meşgul ediyor görebilirsiniz.

4)Yeni Bir Ekran Kartı Alın

lol fps artırma yükseltme

Günümüzde ne yazık ki bazı ekran kartları, işlemciler ömrünü doldurmuş durumda. LoL aşırı yüksek grafik işlemci gereksinime sahip olmadığı halde League of Legends oynamanızı bile mümkün kılmayan sürekli FPS drop sorunu yaşatan ekran kartınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Artık oyunları geçin YouTube videolarını bile yüksek çözünürlükte izleyebilmek için yeni nesil ekran kartları, grafik işlemciler gerekmekte. Daha iyi bir bilgisayar deneyimi için doğru bir bütçe oluşturarak yeni bir ekran kartı alın. Aldığınız ekran kartının özelliklerini mutlaka kontrol edin. Elinizdekinden daha iyi özelliklere sahip olmayan bir ekran kartı almanız paranızı çöpe atmanız anlamına gelir. LoL fps yükseltme işleminize katkı sağlamanın yanı sıra tüm bilgisayara bağlı grafik işlemlerinizin performansı da artacak.

5)Bilgisayarınızı Yenileyin

yüksek fps lol

Bir önceki seçenek olan ekran kartınızı yenilemek yerine komple yeni bir bilgisayar alabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız genel olarak eski parçalardan oluşuyorsa sadece ekran kartını yenilemek pek de mantıklı değil. Uzun süredir kullanmakta olduğunuz eski bilgisayarınız çağın gerisinde kalmış olabilir. İyi bir ekran kartı tabi ki performansını eskiye göre artıracaktır fakat yetersiz kalabilir. Eski tip bir işlemciye sahip bir bilgisayara çok yeni ve iyi bir ekran kartı takmak fazla akıl karı değildir. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız ve bilgisayarınız LoL kasma sorunu yaratıyorsa bizce yeni bir bilgisayar almalısınız. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi League of Legends çok yüksek donanım gerektiren bir oyun değil. Onda bile sorununuz varsa birçok oyunu oynamaktan mahrum kalacaksınız. Tabi bu dediğimiz ilk üç fps artırma yöntemini denedikten sonra hala düşük fps sorunu devam ediyorsa geçerlidir.

LoL Kasma Sorunu Çözümü (Lag Problemi)

0
LoL Kasma Sorunu Çözümü (Lag Problemi)

LoL Ping Testi TR Server / TR Sunucusu

0
LoL Ping Testi TR Server / TR Sunucusu

YORUMLAR

Yorum Yap